Informator
Jesteś tutaj: Start \ Informator
Pracownik i pracodawca razem mogą ochronić miejsca pracy przed kryzysem

Zmiana specustawy (zwanej coraz powszechniej „Ustawą COVID”) w dodanym art. 15zf wprowadziła dla pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 możliwość m.in. ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku odpowiednio do 8 i 32 godzin, wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy (z przedłużeniem do 12 godzin w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym) oraz możliwość wprowadzenia zawarcie porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu (art. 15zf ust. 1 pkt. 3).

To ostatnie rozwiązanie nie jest niczym nowym – wynika z wprowadzonego w 2002 roku art. 231a kodeksu pracy i dotyczy warunków wynikających z umów o pracę (podobny zapis dotyczący innych warunków zatrudnienia nie wynikających z umów zawarto w art. 91 kodeksu pracy). Regulacja wynikająca z Ustawy COVID wydaje się ustanawiać (jako przepis szczególny) warunki ustawowe „trudnej sytuacji finansowej pracodawcy” wynikające z epidemii COVID-19 oraz wyraźnie pozwala na zawarcie porozumienia również u pracodawcy objętego układem zbiorowym pracy (co na podstawie art. 231a kodeksu pracy byłoby niedopuszczalne).

Warunki skorzystania:

  • spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym):
    1. minimum o 15% (porównuje się dwa dowolnie wybrane kolejne miesiące 2020 do dwóch dowolnie wybranych miesięcy 2019 – miesiącem jest dowolnie wybrane 30 dni) albo
    2. minimum o 25% (porównuje się dowolnie wybrany jeden miesiąc 2020 i miesiąc poprzedni – miesiącem jest dowolnie wybrane 30 dni)
  • nie zaleganie z podatkami i składkami ZUS do końca trzeciego kwartału 2019 r. (chyba, że pracodawca zawarł układ albo uzyskał decyzję o rozłożeniu na raty bądź odroczeniu terminu płatności podatku, względnie opóźnienie w regulowaniu składek związane jest z pandemią, a pracodawca złożył wniosek o rozłożenie na raty i plan spłaty zadłużenia)

 

Sposób zawarcia:

  • Porozumienie zawiera pracodawca oraz organizacje związkowe reprezentatywne albo zakładowa organizacja związkowa (jeżeli jest jedna), albo przedstawiciele pracowników (jeśli nie ma związków zawodowych).
  • Pracodawca przekazuje kopię porozumienia właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia (jeśli pracownicy objęci byli ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, inspektor przekaże informacje o porozumieniu do rejestru ponadzakładowych układów pracy).

Skutek:

W zakresie i przez czas określony w porozumieniu:

  1. nie stosuje się wynikających z ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz
  2. z zakładowego układu zbiorowego pracy

warunków umów o pracę

  1. i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.

Zgodnie z art. 231a kodeksu pracy możliwe było zawieszenie indywidualnych postanowień umowy o pracę, tymczasem regulacja wynikająca z nowej Ustawy o COVID wydaje się rozszerzać skutek również na układy zbiorowe pracy (nie jest jasne czy dotyczy to regulaminów wynagradzania, ale, zważywszy na to że stanowią one sui generis ekwiwalnet układu – wydaje się, że tak).

Czas trwania. Porozumienie "kodeksowe" mogłoby zawarte na okres 3 lat – porozumienie na podstawie Ustawy o COVID nie ma określonego minimalnego i maksymalnego okresu trwania, ale wydaje się, że zawarcie go na czas nieokreślony, albo przedłużanie po uchyleniu stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego może być kwestionowane przez pracowników i inspektorów pracy.

Wydaje się również, że porozumienie spowoduje okresową zmianę warunków umowy o pracę z mocy prawa i dotyczyć ona będzie wszystkich pracowników ( i zrzeszonych w związku zawodowym i niezrzeszonych jak również pracownika, który z własnej woli nie brał udziału w wyłonieniu tego organu pracowników).



Przykładowy
uproszczony tekst porozumienia

 

Porozumienie w sprawie stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę

Zawarte pomiędzy /nazwa pracodawcy/ reprezentowanym przez /dane osób reprezentujący/ a przedstawicielem załogi /imię i nazwisko/

Strony porozumienia działając w oparciu o przepis art. 15 zf Ustawy z dnia 2.03.2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 ze zm.) – kierując  potrzebą ochrony miejsc pracy zatrudnionych pracowników, po przeprowadzeniu w dobrej wierze rokowań, zgodnie postanawiają zawrzeć porozumienie o następującej treści:

§ 1

Zważywszy na trudną sytuację pracodawcy związaną z ograniczeniami w prowadzeniu działalności na skutek regulacji prawnych zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa powodującego chorobę COVID-19, strony zgodnie wyrażają zgodę na czasowe zawieszenie składników wynagrodzenia zawartych w umowach o pracę, które dotyczą:

  1. Dodatków funkcyjnych;
  2. Dodatków stażowych;
  3. Premii regulaminowej;
  4. Premii motywacyjnej.

§ 2

W zakresie nie objętym porozumieniem z § 1 warunki zatrudnienia, w szczególności warunki pracy i płacy pozostają bez zmian.

§ 3

Porozumienie niniejsze zawarte jest na czas na okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (w zależności od tego, który zostanie odwołany jako ostatni), nie później jednak niż do 31.12.2020r.

§ 4

Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

§ 5

Odpis porozumienia przedstawia się właściwemu Inspektorowi Pracy w terminie 5 dni od dnia jego zawarcia.

 

Powyższy lakoniczny wzór ma oczywiście charakter poglądowy.

Podmioty zainteresowane wsparciem w przygotowaniu i negocjacjach porozumienia, w tym przy wyłanianiu przedstawiciela załogi zapraszamy do kierowania pytań na adres: agnieszka.kowalczyk@awojtas.pl. W okresie do odwołania stanu epidemii świadczymy pomoc zdalną.

Informator i aktualności

INFORMATOR został stworzony, aby przekazać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania z zakresu prawa np. „jak uzyskać alimenty?”; „jakie prawa ma wierzyciel upadłego?”; „jak przywrócić termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?”.

Podamy tu gotowe rozwiązania i najważniejsze informacje dotyczące tych kwestii, które najczęściej znajdują się w sferze Państwa zainteresowań.

Zapraszamy do czytania.